Peelingi chemiczne

Opis zabiegu i metoda leczenia:

Peelingi  to kontrolowane złuszczanie skóry na skutek działania pewnych substancji pochodzenia chemicznego lub biologicznego. Wyróżnia się peelingi:

  • powierzchowne (wykonywane głównie w gabinetach kosmetycznych),
  • średniej głębokości i głębokie (wykonywane tylko przez lekarzy).

Do najczęściej używanych peelingów chemicznych wykonywanych przez lekarzy zaliczamy:

  • kwas trójchlorooctowy (potocznie nazywany TCA),
  • rezolcinol,
  • kwas sailcylowy,
  • fenol,
  • alfahydroksykwasy (kwasy owocowe),
  • peeling azjatycki.

Peelingi głębokie dają efekt wygładzenia, wzmocnienia skóry twarzy, likwidują drobne zmarszczki, i przebarwienia. Ich korzystne efekty zależą między innymi od ujednolicenia i pogrubienia podnaskórkowej warstwy kolagenowej w skórze właściwej oraz zmniejszenia ilości komórek barwnikowych w naskórku. Peeling jest także doskonałym uzupełnieniem operacji plastycznej twarzy i powiek, może dopomóc w likwidacji drobnych zmarszczek wokół ust, powiek, czy na czole, trudnych do skorygowania metodami ściśle chirurgicznymi. Wykonuje się peelingi całej twarzy oraz zabiegi regionalne - wokół ust, wokół oczu oraz między brwiami, a nasadą nosa. W przypadku peelingów głębokich wykonuje się zabiegi w narkozie lub tzw. sedacji.

Należy spodziewać się silnego pieczenia w ciągu pierwszego dnia, następnie niewygód związanych z wysiękiem, tworzeniem się i złuszczaniem powierzchownych strupów. Po około 7 dniach następuje ich oddzielenie i uwidocznienie zregenerowanej skóry, początkowo bardzo wysuszonej i wrażliwej na drobne otarcia i nasłonecznienie.

Zalecenia pozabiegowe:

Skórę (po procesie złuszczenia) należy ostrożnie myć delikatnymi środkami i nawilżać (kremy nawilżające). Nie należy usuwać mechanicznie płatów łuszczącej się skóry gdyż może to spowodować przebarwienia. Przez kilka tygodni może utrzymywać się zaczerwienienie, w wyjątkowych przypadkach przedłuża się nawet do kilku miesięcy. Przez przynajmniej pół roku należy unikać nasłoneczniania i stosować preparaty chroniące przed promieniami UVA i UVB. 

Czas niezdolności do pracy:

Średni okres absencji w pracy po głębokim złuszczaniu skóry twarzy wynosi 10 dni, po peelingu średniej głębokości 5-7 dni.

Ważne informacje:

Czas trwania zabiegu: 60 min
Rodzaj znieczulenia: miejscowe lub sedacja
Wymagane badania (sedacja): morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT/INR), poziom elektrolitów (Na, K)
Czas pobytu w klinice: nie wymagany
Przeciwwskazania do zabiegu: infekcje skóry w tym opryszczka, ciąża, okres karmiena piersią, skłonność do tworzenia się bliznowców