Korekcje za pomocą kwasu hialuronowego

Opis zabiegu i metoda leczenia:

Pod pojęciem wypełniaczy rozumie się preparaty pochodzenia biologicznego lub sztucznego, podawane w formie zastrzyków śródskórnych lub podskórnych. Wskazaniami do tego rodzaju zabiegów są najczęściej zagłębione blizny potrądzikowe i pourazowe, drobne zmarszczki, szczególnie między brwiami, wokół powiek i ust, oraz zbyt małe usta.

Nowsze preparaty, dające trwałość efektu na poziomie 6-24 miesięcy wykonane są na bazie kwasu hialuronowego. W celu uzyskania bardziej trwałego efektu do preparatów hialuronowych dodaje się obecnie tworzywa sztuczne, głównie na bazie akrylu, w postaci drobnych, nie ulegających przemieszczeniu i wchłonięciu cząsteczek, lub hydrożelu akrylowego. Możliwe jest zastosowanie jako wypełniacza własnej tkanki tłuszczowej (przeszczep tłuszczu).

Miejsca zastosowania kwasu hialuronowego:

  • usta,
  • fałdy nosowo-wargowe,
  • zmarszczka międzybrwiowa,
  • policzki (w przypadku zmian potrądzikowych),
  • nos (przy niewielkiej korekcji nosa).

Zalecenia pozabiegowe:

Po zabiegu śródskórnego bądź podskórnego podawania wypełniaczy skórę pokrywa się maścią z zawartością antybiotyków. W ciągu kilku pierwszych dni konieczne jest przemywanie twarzy delikatnymi środkami myjącymi, a następnie pokrywanie maścią. Przez dwa do trzech dni może utrzymywać się obrzęk. Po trzech dniach można stosować makijaż twarzy.

Czas niezdolności do pracy:

Zwykle nie ma konieczności przerywania pracy zawodowej.

Ważne informacje:

Czas trwania zabiegu: 30-60 minut
Rodzaj znieczulenia: miejscowe 
Wymagane badania: nie wymagane
Czas pobytu w klinice: nie wymagany
Przeciwwskazania do zabiegu: uczulenie na kwas hialuronowy, stany infekcyjne w obrębie twarzy, choroby autoimmunologiczne, ciąża, okres karmienia piersią, cukrzyca (w zależności od stanu choroby) 



Wypełniacze tkanek

Dobrze rozwinięta dziedziną dermatologii estetycznej jest stosowanie tzw. wypełniaczy, mających na celu wyrównanie powierzchni skóry nad zmarszczkami, zapadniętymi bliznami, oraz powiększenie ust. Rozróżniamy wypełniacze pochodzenia syntetycznego oraz naturalnego, które z kolei można podzielić na ksenogeniczne (z tkanek zwierzęcych), allogeniczne (z tkanek ludzkich obcych, najczęściej ze skóry właściwej i powięzi –(alloderm®, cymetra®, fascian®) i autogeniczne (z tkanek własnych).

Więcej informacji na temat wypełniaczy