Peelingi chemiczne
Opis zabiegu i metoda leczenia:
Peelingi to kontrolowane złuszczanie skóry na skutek działania pewnych substancji pochodzenia chemicznego lub biologicznego. Wyróżnia się peelingi:
- powierzchowne (wykonywane głównie w gabinetach kosmetycznych),
- średniej głębokości i głębokie (wykonywane tylko przez lekarzy).
Do najczęściej używanych peelingów chemicznych wykonywanych przez lekarzy zaliczamy:
- kwas trójchlorooctowy (potocznie nazywany TCA),
- rezolcinol,
- kwas sailcylowy,
- fenol,
- alfahydroksykwasy (kwasy owocowe),
- peeling azjatycki.
Peelingi głębokie dają efekt wygładzenia, wzmocnienia skóry twarzy, likwidują drobne zmarszczki, i przebarwienia. Ich korzystne efekty zależą między innymi od ujednolicenia i pogrubienia podnaskórkowej warstwy kolagenowej w skórze właściwej oraz zmniejszenia ilości komórek barwnikowych w naskórku. Peeling jest także doskonałym uzupełnieniem operacji plastycznej twarzy i powiek, może dopomóc w likwidacji drobnych zmarszczek wokół ust, powiek, czy na czole, trudnych do skorygowania metodami ściśle chirurgicznymi. Wykonuje się peelingi całej twarzy oraz zabiegi regionalne - wokół ust, wokół oczu oraz między brwiami, a nasadą nosa. W przypadku peelingów głębokich wykonuje się zabiegi w narkozie lub tzw. sedacji.
Należy spodziewać się silnego pieczenia w ciągu pierwszego dnia, następnie niewygód związanych z wysiękiem, tworzeniem się i złuszczaniem powierzchownych strupów. Po około 7 dniach następuje ich oddzielenie i uwidocznienie zregenerowanej skóry, początkowo bardzo wysuszonej i wrażliwej na drobne otarcia i nasłonecznienie.
Zalecenia pozabiegowe:
Skórę (po procesie złuszczenia) należy ostrożnie myć delikatnymi środkami i nawilżać (kremy nawilżające). Nie należy usuwać mechanicznie płatów łuszczącej się skóry gdyż może to spowodować przebarwienia. Przez kilka tygodni może utrzymywać się zaczerwienienie, w wyjątkowych przypadkach przedłuża się nawet do kilku miesięcy. Przez przynajmniej pół roku należy unikać nasłoneczniania i stosować preparaty chroniące przed promieniami UVA i UVB.
Czas niezdolności do pracy:
Średni okres absencji w pracy po głębokim złuszczaniu skóry twarzy wynosi 10 dni, po peelingu średniej głębokości 5-7 dni.
Ważne informacje:
Czas trwania zabiegu: | 60 min |
Rodzaj znieczulenia: | miejscowe lub sedacja |
Wymagane badania (sedacja): | morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT/INR), poziom elektrolitów (Na, K) |
Czas pobytu w klinice: | nie wymagany |
Przeciwwskazania do zabiegu: | infekcje skóry w tym opryszczka, ciąża, okres karmiena piersią, skłonność do tworzenia się bliznowców |