Tonsillektomia usunięcie migdałków podniebiennych (bocznych)

Opis zabiegu i metoda leczenia:

Migdałki podniebienne znajdują się w gardle środkowym pomiędzy przednimi i tylnymi łukami podniebiennymi. Wraz z innymi strukturami tej okolicy stanowią pierwszą barierę immunologiczną w walce z drobnoustrojami w powietrzu i w pokarmie. Nierzadko jednak same są siedliskiem chorobotwórczych bakterii i przechodzą w przewlekły stan zapalny. Wskazania do usunięcia, a właściwie wyłuszczenia, migdałków podniebiennych ustala laryngolog na podstawie wywiadu i badania laryngologicznego [szczegóły w artykule w Bazie Wiedzy – „Znaczenie migdałków podniebiennych – usuwać czy nie?”]. Czasem kwalifikacja wymaga kilkumiesięcznej lub kilkuletniej obserwacji laryngologicznej.

W Centrum Medyczym Bieniek zabieg tonsillektomii przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Po intubacji i założeniu specjalnego szczękorozwieracza nacina się łuki podniebienne. Dochodząc poprzez nacięcie, podśluzówkowo, do migdałka odpreparowuje się torebkę migdałka od otaczających tkanek. Migdałek jest dobrze ukrwiony, więc często towarzyszy temu dość obfite krwawienie. Krew jest bezpośrednio odsysana, a naczynia są zamykane poprzez elektrokoagulację specjalnym aparatem. Czasem zachodzi potrzeba założenia szwów w nyszach, czyli w miejscach po wyłuszczeniu migdałków. Zabieg mogą przedłużać liczne zrosty migdałka z otoczeniem, powstałe na skutek długotrwałego procesu zapalnego. Zrosty też są przyczyną bardziej obfitych krwawień, a także mogą być powodem wycięcia większej ilości tkanek miękkich z otoczenia. Zabieg trwa 30-60 min.

Zalecenia pozabiegowe:

Zaleca się pozostanie jednej doby do obserwacji w C.M. Bieniek. Ze względu na otwarte rany w gardle, ból w pierwszej dobie i często kolejnych kilku dobach może być znaczny. Przez pacjentów jest często porównywalny do bólu w trakcie anginy. Podczas pobytu w C.M. Bieniek będą stosowane dożylne leki przeciwbólowe, potem zaleca się ogólnodostępny Paracetamol czy Ibuprofen. Koło dziesiątej doby procesy gojenia obejmują okolice trąbki słuchowej, co się może objawiać bólem promieniującym do uszu.

W pierwszej dobie po zabiegu ślina może być zabarwiona krwią. Należy zgłosić jedynie częste odksztuszanie świeżej krwi. W nyszach migdałkowych, czyli miejscu po usunięciu migdałków między łukiem podniebiennym przednim a tylnym, w 1-2 dobie wytworzy się biały włóknik i będzie stopniowo znikał do 2 tygodni. Nie należy go usuwać, ani intensywnie płukać gardła, gdyż może to spowodować krwawienie. Przez 2 tygodnie nie należy uprawiać sportu również ze względu na ryzyko krwawienia. Niektórzy pacjenci do tygodnia czasu mogą narzekać na przykry zapach z ust.

Wiele produktów spożywczych może podrażniać gardło wywołując ból. Przez pierwsze 10 dni należy unikać świeżych owoców i warzyw (szczególnie owoców cytrusowych i pomidorów; dozwolony jest banan), soków owocowych, mocno przyprawionych lub gorących potraw, twardych produktów.

Czas absencji w pracy lub szkole:

Zaleca się minimum tygodniowe, a optymalnie 10-14-dniowe zwolnienie z pracy czy szkoły.
W razie potrzeby możliwe jest wystawienie zwolnienia ZUS na opiekę nad dzieckiem do miesiąca czasu.

Ważne informacje:

Czas trwania zabiegu: 30-60 minut
Rodzaj znieczulenia: ogólne
Wymagane badania: grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT/INR), elektrolity;  dorośli dodatkowo: glukoza, kreatynina, szczepienie p/WZW B, EKG
Dodatkowe informacje nie należy spożywać posiłków, napojów min. 6 godzin przed planowanym zabiegiem
Czas pobytu w klinice: 1 doba
Przeciwwskazania do zabiegu: zaburzenia krzepliwości krwi, złe wyniki badań, ostre infekcje górnych dróg oddechowych, opryszczka, krwawienie miesięczne lub okres do 3 dni przed, ciąża

 

 

SPECJALISTA LARYNGOLOG:

dr n. med. Agnieszka Jabłonka-Strom
dr n. med. Agnieszka Jabłonka-Strom