Adenotomia usunięcie migdałka gardłowego (III migdałka)

Opis zabiegu i metoda leczenia:

Migdałek gardłowy znajduje się na tylnej ścianie nosogardła. Jego powiększenie może ograniczać drożność nozdrzy tylnych, a także przytykać znajdujące się na bocznej ścianie nosogardła ujścia trąbek słuchowych. W efekcie dziecko z przerośniętym migdałkiem źle oddycha ustami, często łapie infekcje górnych dróg oddechowych, może mieć niedosłuch (czytaj więcej w „Baza wiedzy – czy trzeba operować przerośnięty migdałek gardłowy?”). Ze względu na to by nie narażać dziecka na stres, zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Po intubacji na usta zakłada się tzw. szczękorozwieracz i od strony jamy ustnej, za podniebieniem miękkim sięga się specjalnie skonstruowanym nożem i ścina się migdałek gardłowy. Dość obfite krwawienie przeważnie ustępuje samoistnie po ucisku gazowym tupferem.  

Zalecenia pozabiegowe:

Kilka godzin po zabiegu dziecko przeważnie jest senne. Ślina może być lekko zabarwiona krwią. Ból gardła jest niewielki, gdyż operowana okolica jest mało unerwiona czuciowo. Zaleca się przez dwa dni unikanie pokarmów drażniących uszkodzoną błonę śluzową gardła, jak owoce cytrusowe, pomidory, ogórki kiszone, także soki owocowo-warzywne (z wyjątkiem marchwiowych), przyprawione i gorące posiłki. Należy przez tydzień powstrzymać się od wysiłku fizycznego.

Czas absencji w przedszkolu/szkole:

Jeśli nie było konieczności antybiotykoterapii, w standardowych przypadkach, po 4-5 dniach można znów zacząć uczęszczać do przedszkola czy szkoły.
W razie potrzeby możliwe jest wystawienie zwolnienia ZUS na opiekę nad dzieckiem do miesiąca czasu.

Ważne informacje:

Czas trwania zabiegu: 20-30 minut
Rodzaj znieczulenia: ogólne
Wymagane badania: grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT/INR)
Dodatkowe informacje nie należy spożywać posiłków, napojów min. 6 godzin przed planowanym zabiegiem
Czas pobytu w klinice: wyjście w dniu zabiegu popołudniu lub 1 doba
Przeciwwskazania do zabiegu: zaburzenia krzepliwości krwi, złe wyniki badań, ostre infekcje górnych dróg oddechowych, opryszczka

 

 

SPECJALISTA LARYNGOLOG:

dr n. med. Agnieszka Jabłonka-Strom
dr n. med. Agnieszka Jabłonka-Strom