Plastyka warg sromowych (labioplastyka)

Labioplastyka jest to zabieg chirurgiczny prowadzący do redukcji nadmiernie rozbudowanych i lub niesymetrycznych warg sromowych, pozwalający na przywrócenie ich normalnego wyglądu i proporcji. W niektórych przypadkach labioplastyka pozwala na ujędrnienie (wypełnienie, powiększenie) wiotkich, atroficznych warg sromowych.

Najczęściej wymagają korekcji wargi sromowe mniejsze. Są to dwa fałdy skórno-podskórne otaczające wejście do pochwy i cewki moczowej. W części przedniej obejmującej łechtaczkę są one połączone, tworząc tzw. napletek (kapturek) łechaczki. Kobiety z dużymi, lub nierównymi wargami sromowymi często źle oceniają swój wygląd i czują się nieatrakcyjne. Duże wargi mogą także przyczyniać się do problemów funkcjonalnych, jak podrażnienie i bolesność w trakcie stosunku, czy noszenia ciasnej odzieży, trudności z utrzymaniem higieny, czy utrudnienie uprawiania sportów (np. jazda na rowerze, motocyklu). Nadmierna wielkość warg sromowych mniejszych może być wynikiem wrodzonych cech budowy ciała, przebytych porodów, urazów, procesów starzenia. Korekcję redukcyjną warg sromowych mniejszych wykonuje się poprzez wycięcie nadmiaru tkanek z zeszyciem powstałych ubytków szwami wchłanialnymi.

Rzadziej wykonywana jest korekcja (redukcja) warg sromowych większych (zewnętrznych). Ich przerost może być wynikiem porodów, zmian wagi, lub właściwości osobniczych. Korekcję przerosłych warg sromowych większych wykonuje się poprzez wycięcie nadmiarów skóry i tkanki podskórnej, często z towarzyszącą liposukcją.

Stosunkowo często zdarzają się także sytuacje, gdzie wargi sromowe większe wydają się być zbyt małe, co przyczynia się do nieestetycznego wyeksponowania warg sromowych mniejszych. Wówczas rozwiązaniem jest zastosowanie ich wypełnienia/powiększenia. Może być ono wykonane czasowo - z zastosowaniem kwasu hialuronowego lub na stałe – metodą przeszczepiania własnej tkanki tłuszczowej. Celem utrwalenia efektu przeszczepy te musza być czasem wykonywanie kilkakrotnie.

Plastyka warg sromowych to zabieg trwający około 1 godziny. Operacja wykonywana jest najczęściej w delikatnym znieczuleniu ogólnym, tzw. sedacji. Można ją także wykonać w znieczuleniu miejscowym. Po operacji mogą wystąpić obrzęki i zasinienia. Wymagane przyjmowanie antybiotyków, a w razie bólu - leków przeciwbólowych. Po zabiegu należy utrzymać skrupulatną higienę (przemywanie krocza mydłem antyseptycznym, delikatne usuwanie zanieczyszczeń), pokrywanie ran maścią przyspieszającą gojenie oraz grubą warstwą absorpcyjną (gaziki, podpaski), dociskaną do ciała ciasną bielizną. Wszystkie szwy rozpuszczają się same, rany goją się ok 2 tygodnie. Okres niezdolności do pracy wynosi zwykle 3 dni. Współżycie seksualne może być wznowione po ok. 2 tygodniach. Lekkie zajęcia sportowe można zacząć po 2 tygodniach, intensywne – po 4 tygodniach od zabiegu.

Możliwe są następujące powikłania: krwawienie, zakażenia, opóźnione gojenie rany,  asymetria, nieestetyczne blizny, przewlekły ból. W żadnym razie nie są one częste. Ze względu na pewne ryzyko proponujemy najczęściej pobyt 1 dobę w Klinice.