Operacja nosa / plastyka nosa (rhinoplastyka)

Opis zabiegu i metody leczenia:

Operacja poprawy kształtu i wyglądu nosa jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w dziedzinie estetycznej chirurgii plastycznej. Wskazaniem do zabiegu mogą być zarówno względy estetyczne (zbyt duży nos, występowanie charakterystycznego garba itp.), lub też względy medyczne (mechaniczne uszkodzenie nosa-złamanie, krzywa przegroda nosowa uniemożliwiająca zachowanie prawidłowych funkcji nosa, zniekształcenia wynikające z wad wrodzonych). Zabiegi korekcji nosa przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, zależnie od planowanej rozległości.

Do najczęściej spotykanych form zniekształceń nosa zalicza się:

  • nadmierny garb chrzęstno-kostny,
  • zapadnięcie lub skrzywienie grzbietu nosa,
  • poszerzenie, rozdwojenie, uwypuklenie czubka nosa,
  • skrzywienie przegrody nosowej.

Zabieg korekty nosa w zależności od jego zakresu przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W znieczuleniu miejscowym przeprowadzane są drobne korekty kształtu nosa nie wymagające dużej ingerencji. Zabieg w znieczuleniu ogólnym wymaga od pacjenta dobrego stanu zdrowia. W trakcie plastyki nosa cięcia przeprowadzane są wewnątrz nosa, aby po okresie zagojenia blizny nie były widoczne i usuwa się nadmiar części chrzęstnej oraz kostnej. Następnie modeluje się elementy nowego szkieletu nosa. W miejscach przeprowadzonych cięć skóry i błony śluzowej zakłada się szwy wchłanialne, nie wymagające najczęściej usuwania. Końcowym etapem zabiegu jest założenie tamponów do przewodów nosowych, a bezpośrednio na grzbiet nosa modelujący opatrunek z tworzywa sztucznego (gips). Ma to na celu utrzymanie kształtu nowego nosa w trakcie pierwszych dni rekonwalescencji.

Zalecenia pozabiegowe:

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort spowodowany obecnością tamponów w przewodach nosowych- oddychanie w pierwszych dobach po zabiegu odbywa się przez usta. Tampony usuwa się w drugiej dobie po operacji, a opatrunek zewnętrzny z tworzywa sztucznego utrzymuje się przez okres min. 7-10 dni. 

Po operacji występują zwykle obrzęki i zasinienia powiek i policzków, również nos może być po zdjęciu opatrunku ochronnego spuchnięty. Z powodu obrzęku śluzówek oddychanie przez nos może być początkowo utrudnione. Może nastąpić osłabienie czucia nosa i górnej wargi, ustępujące zwykle po kilku tygodniach. W trakcie okresu rekonwalescencji można stosować zimne okłady powodujące zmniejszenie obrzęku. W ciągu następnych kilku dni nie należy zbyt aktywnie usuwać wysięku z nosa. Po zdjęciu opatrunku zewnętrznego można stosować makijaż twarzy.

Nos po operacji jest szczególnie wrażliwy na urazy, toteż należy zachować ostrożność podczas uprawiania sportów, niewskazane jest też przed upływem 3 tygodni noszenie okularów. Istotne jest intensywne masowanie nosa od trzeciego tygodnia po operacji, co umożliwia szybszą likwidację obrzęków i zmiękczenie powstających często stwardnień (wewnętrznych blizn). Ostateczną formę nos uzyskuje najwcześniej po upływie min. 6 miesięcy.

Czas niezdolności do pracy:

Zależnie od rozległości zabiegu powrót do pracy jest możliwy po upływie 4 dni do 2 tygodni.

Ważne informacje:

Czas trwania zabiegu: 60-120 minut
Rodzaj znieczulenia: miejscowe lub ogólne 
Wymagane badania - znieczulenie miejscowe: grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT/INR), kreatynina, eletkrolity(Na,K), szczepenie p/WZW B
Wymagane badania - znieczulenie ogólne: grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT/INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), szczepienie p/WZW B, EKG
Dodatkowe informacje: nie należy spożywać posiłków, napojów min. 6 godzin przed planowanym zabiegiem
Czas pobytu w klinice: w przypadku znieczulenia ogólnego- 1 doba
Przeciwwskazania do zabiegu: zaburzenia krzepliwości krwi, ciąża, złe wyniki badań, infekcje w obrębie twarzy (w tym opryszczka)

Słowa kluczowe: Operacja nosa, operacje nosa, korekta skrzywień nosa, korekcja nosa,