Powiększanie piersi za pomocą implantów

Opis zabiegu:

Zabieg powiększania piersi należy do jednych z najczęściej wykonywanych zabigów w dzidzinie estetycznej chirurgii plastycznej. Zabieg ten przeprowadza się w celu:

  • powiększenia piersi,
  • skorygowania asymetrii piersi, 
  • rekonstrukcji piersi.

Na wizycie konsultacyjnej, która poprzedza zabieg operacyjny, lekarz ustala z pacjentką rozmiar implantu, jego kształt oraz profil. Wszystkie te parametry dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjentki, wyglądu wyjściowego piersi oraz wielkości klatki piersiowej. Dlatego bardzo ważne jest, aby w trakcie rozmowy z lekarzem przekazać mu nasze oczekiwania wobec nowego biustu.

Implanty piersi (protezy silikonowe):

Współcześnie w celu powiększenia piersi stosuje się najczęściej wszczepienie wewnętrznych protez piersi. Implant piersi wykonany jest z elastycznego tworzywa silikonowego o gładkiej lub chropowatej powierzchni. Wnętrze implantu jest wypełnione żelem silikonowym. Żel silikonowy jest materiałem bezpiecznym, rzadko powodującym alergie. Każdy implant posiada indywidualną kartę gwarancyjną, która jest przekazywana pacjentce wraz z dokumentacją po wykonanym zabiegu. Gwarancja jest dożywotnia. Pracujemy na implantach firmy Polytech oraz Eurosilicone.

Metody zabiegowe:

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Istnieją trzy podstawowe metody umieszczania implantu piersi:

  • poprzez cięcie skórne zlokalizowane w fałdzie pod piersią,
  • cięcie skórne pod pachą,
  • cięcie skórne na granicy otoczki brodawki. 

 

Metoda wprowadzania implantu ustalana jest w trakcie wizyty konsultacyjnej. Implant umieszczany jest w loży (kieszonce) przed lub pod mięśniem piersiowym większym i jest to uzależnione od wyjściowego wyglądu piersi. Rana zamykana jest delikatnymi szwami. Przez pierwsze 3-4 doby po zabiegu pacjentka ma założone dreny, usuwające nadmiar gromadzonego się płynu. Bezpośrednio po zabiegu pacjentka ma zakładane specjalne ubranie uciskowe ( w postaci opaski uciskowej lub też biustonosza), które ma za zadanie utrzymanie implantów we właściwym położeniu, a także zapobiega gromadzeniu się płynów. W ciągu pierwszych dwóch dni po operacji mogą pojawić się silne bóle, piersi mogą być obrzęknięte, występują również zasinienia w operowanej okolicy.

Zalecenia pooperacyjne:

Dreny usuwa się zwykle w 3 - 4 dniu, a szwy w 7-10 dniu po operacji. Opatrunki utrzymuje się zwykle około 10 -14 dni. Po zabiegu przez okres około miesiąca, wskazane jest ciągłe noszenie dobrze dopasowanego elastycznego biustonosza bez fiszbin. W ciągu trzech pierwszych miesięcy wskazane jest samodzielne masowanie piersi (np. w kąpieli), ułatwiające zanik obrzęków, stwardnień i odpowiednie ostateczne ułożenie implantów. Przez rok po zabiegu celowe jest stosowanie specjalnych preparatów (maści, kremów) powodujących zmniejszanie blizn. Po operacji najczęściej możliwe jest karmienie piersią, jednak nie można tego gwarantować. Do możliwych komplikacji po zabiegu należy zaliczyć: krwiak, zakażenie oraz wytworzenie wokół protezy otoczki łącznotkankowej, "wewnętrznej blizny" która w przypadku nadmiernego rozrostu może spowodować stwardnienie piersi. Taka sytuacja zdarza się rzadko, niemniej zmusza do podjęcia leczenia, w tym również leczenia operacyjnego.

Czas niezdolności do pracy:

Powrót do pracy jest zwykle możliwy po około 7 dniach od zabiegu.

Ważne informacje:

Czas trwania zabiegu: 90-120 minut
Rodzaj znieczulenia: ogólne
Wymagane badania: grupa krwi, morfologa, czas krzepnięcia krwi (APTT/INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), szczepienie p/WZW B, EKG
Dodatkowe informacje: nie należy spożywać posiłków, napojów min. 6 godzin przez planowanym zabiegiem
Czas pobytu w klinice: 1 doba
Przeciwwskazania do zabiegu: zaburzenia krzepnięcia krwi, guzy piersi niewiadomego pochodzenia, złe wyniki badań, infekcje organizmu