Opis zabiegu oraz metody leczenia:

Patologiczne poszerzenie żył kończyn dolnych, zarówno tych o większej średnicy (żylaki), jak i tych najmniejszych ( żylaki siateczkowate ) stanowią częsty problem występujący zwykle u kobiet. Jest ono związane z genetycznie uwarunkowanym osłabieniem ścian naczyń żylnych. Stosowane współcześnie leczenie farmakologiczne jest w wielu przypadkach skuteczne. Niemniej w zaawansowanych stadiach choroby wobec możliwości wystąpienia niekorzystnych powikłań, zaleca się radykalne postępowanie inwazyjne (operacja, obliteracja). Dzięki wprowadzeniu zminiaturyzowanych narzędzi chirurgicznych możliwe jest precyzyjne usuwanie żył o małej średnicy. Najmniejsze zmiany o typie żylaków siateczkowatych stanowią domenę leczenia obliteracyjnego (zastrzyki donaczyniowe powodujące zamknięcie światła naczyń). Zabiegi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, nadoponowym lub miejscowym zależnie od ich planowanej rozległości.

Zalecenia pozabiegowe:

Po zabiegu zaleca się noszenie opaski uciskowej w miejscach zabiegu (w postaci rajstop / podkolanówek) przez około 4 tygodnie. 

Czas niezdolności do pracy:

Po usunięciu dużych zmian powrót do pracy następuje po około 10 dniach. Małe zmiany nie powodują konieczności rezygnacji z życia zawodowego. O możliwej przerwie w pracy poinformuje Państwa lekarz na wizycie konsultacyjnej.

Ważne informacje:

Czas trwania zabiegu: 90-120 minut
Rodzaj znieczulenia: ogólne
Wymagane badania: grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT/INR), kreatynina, pozim glukozy, elektrolity (NA, K), szczepienie p/WZW B, EKG
Dodatkowe informacje: nie należy spożywać posiłków, napojów na min. 6 godzin przed zaplanowanym zabiegiem
Czas pobytu w klinice: 1 doba
Przeciwwskazania do zabiegu: zaburzenia krzepliwości, ciąża, infekcje organizmu, złe wyniki badań ogólnych
 
 

SPECJALISTA CHIRURGII OGÓLNEJ I NACZYNIOWEJ: