Chirurgia kosmetyczna w leczeniu objawów starzenia twarzy

We współczesnym świecie rośnie nacisk na długotrwałe zachowanie młodego wyglądu. Istnieje wiele różnorodnych metod zabiegowych z zakresu dermatologii estetycznej mających na celu odwracanie efektów starzenia, jak: złuszczanie skóry, wypełniacze, toksyna botulinowa, zabiegi laserowe ablacyjne i nieablacyjne, zabiegi termiczne (koblacja, thermage), roll-cit, nici aptos, i wiele innych.

Wspólną cechą tych zabiegów jest ich niska inwazyjność, powodująca stosunkowo krótki okres wyłączenia. Zabiegi te pozwalają najczęściej na uzyskanie umiarkowanej poprawy zmarszczek, fałdów i wiotkości skóry, dlatego znajdują zastosowanie w zmianach o średnio nasilonych. W zmianach zaawansowanych konieczne jest wykonanie zabiegów operacyjnych z zakresu chirurgii plastycznej (kosmetycznej).

W oparciu o doświadczenia własne przeanalizowano najczęściej wykonywane zabiegi operacyjne z zakresu chirurgii kosmetycznej starzejącej się twarzy. Należały do nich: zabiegi plastyki twarzy i szyi, zabiegi plastyki powiek górnych i dolnych, zabiegi unoszenia szkieletu chrzęstnego nosa, zabiegi głębokiego chemicznego złuszczania skóry. Dokonano oceny wskazań, aspektów technicznych, uzyskiwanych wyników i możliwych powikłań.

Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej pozwalają na uzyskanie korzystnych wyników poprawy wyglądu. Ich cechą negatywną jest stosunkowo duża inwazyjność, oraz związana z nią zwiększona możliwość powikłań w porównaniu do zabiegów dermatologii estetycznej. Przy dużym doświadczeniu wykonującego zabieg, oraz odpowiednim postępowaniu pooperacyjnym, częstość powikłań jest jednak stosunkowo nieznaczna