dr Andrzej Bieniek - więcej informacji o chirurgii mikrograficznej MOHSA

O metodzie chirurgii mikrograficznej Mohsa opowiada dr Andrzej Bieniek

Leczenie nowotworów skóry metoda Mohsa

Chirurgia mikrograficzna Mohsa opiera się na ścisłej koordynacji działań chirurgicznych z techniką i diagnostyką histologiczną.  Metoda polega na etapowym wycinaniu nowotworu ze śródoperacyjnym badaniem histologicznym marginesów wycięcia.  W naszym ośrodku diagnostyka prowadzona jest zarówno przez lekarza operującego jak i patologa, co jest możliwe dzięki wdrożeniu techniki telepatologii. W odróżnieniu od klasycznego wycięcia, ubytek pooperacyjny nie jest zamykany bezpośrednio po wycięciu, ale dopiero po ostatecznym stwierdzeniu braku nacieków nowotworu w marginesach chirurgicznych. Często dotarcie do marginesów „czystych onkologicznie” wymaga wielu powtarzających się po sobie etapów wycięcia, obróbki tkanek i badań histologicznych. Może to zajmować wiele godzin. Unikalna wartość tej metody polega na tym, że zapewnia ona możliwość precyzyjnego rozpoznania, zlokalizowania i usunięcia tkanek nowotworu i jednocześnie zaoszczędzenia tkanek zdrowych.”

więcej

Zakończenie VI edycji Kursu Chirurgii Mikrograficznej Mohsa

Szanowni Państwo z ogromną przyjemnością dziękujemy za obecność na VI już edycji kursu Chirurgii Mikrograficznej Mohsa w dniu  12 Października 2019, który odbył się w naszym ośrodku CM Bieniek. Jednocześnie zapraszamy chętnych na następną, siódmą edycję,  w dniu 10 października 2020

więcej

Nowa książka dr hab. Andrzeja Bieńka - RAK SKÓRY - Leczenie metodą Mohsa

 Raki skóry należą do najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Najpopularniejszą metodą leczenia tych schorzeń jest obecnie wycięcie chirurgiczne o szerokości ustalanej przed operacją. Chirurgia mikrograficzna Mohsa opiera się na innej zasadzie – dostosowuje szerokość wycięcia do zasięgu nacieków nowotworu rozpoznawanych w trakcie zabiegu, co zapewnia wyższą skuteczność leczniczą i często umożliwia zaoszczędzenie zdrowych tkanek.

 

więcej