Krioablacja (kriochirurgia, krioterapia) małżowin nosowych

Opis zabiegu i metody leczenia
Zaburzona drożność nosa lub niemal całkowita jego blokada może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jest przejściowa i wynika z ostrego stanu zapalnego wywołanego przez wirusy lub bakterie. Utrudnione oddychanie przez nos trwające miesiącami czy latami wymaga oceny laryngologicznej. Najczęściej w badaniu stwierdza się przerost małżowin nosowych z wydzieliną lub bez, skrzywienie przegrody nosowej lub rzadziej polipy nosowe. O ile dwie ostatnie patologie wymagają odrębnego postępowania chirurgicznego, o tyle przerost małżowin nosowych może być leczony mało inwazyjnymi metodami. Krioablacja, czyli wymrożenie, małżowin nosowych jest bardzo bezpiecznym i skutecznym sposobem zmniejszenia małżowin i tym samym udrożnienia nosa. Warstwa tkanki po wymrożeniu, o powierzchni ok. 2-3 cm2 i głębokości 2-3 mm, ulega obumarciu w przeciągu kilku dni od zabiegu, a następnie złuszczeniu. Pod spodem odbudowuje się zdrowa, prawidłowo funkcjonująca śluzówka. Efekt jest trwały, lepsza drożność nosa utrzymuje się z reguły przez wiele lat. Istotne jest, że w celu osiągnięcia pożądanego efektu, zabieg należy wykonać 2-4-krotnie co 2-3 tygodnie. W tej metodzie terapii nie ma ryzyka zrostów wewnątrznosowych, a ryzyko krwawienia jest minimalne. Co równie ważne, co szczególnie odróżnia tą metodę od innych metod zmniejszania małżowin nosowych, to dzięki rozłożeniu zabiegu na kilka sesji i każdorazowej kontroli, unika się ryzyka nadmiernego „otwarcia” nosa i tzw.„zespołu pustego nosa”.
Zabieg jest krótkotrwały, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym przy użyciu 10% lignokainy w aerozolu. Sama aplikacja spray’u do nosa może być nieco drażniąca. Potem metalową sondę, czyli końcówkę aparatu do kriochirurgii w kształcie wąskiego i płaskiego prostokąta, przykłada się na około 2 minuty do małżowiny nosowej dolnej w obu jamach nosowych. Sonda jest zamrażana przez podtlenek azostu do -70stC. Zabieg przeważnie jest niebolesny, choć czasem po zabiegu pacjent może odczuwać krótkotrwały ból nosa lub głowy.

Zalecenia okołozabiegowe
Zaleca się przyjęcie 2 tabletek przeciwbólowych na godzinę przed zabiegiem. Do 2 dni po zabiegu możliwy jest obrzęk błony śluzowej nosa i blokada nosa. Należy stosować wówczas zwykłe krople, jak przy katarze, z Xylometazolinem, kilka razy dziennie. Do 10-12 dni może utrzymywać się śluzowy katar. Czasem nie ma żadnej wydzieliny z nosa, a w pewnym momencie wydmuchuje się kawałek białej martwiczej tkanki.

Czas absencji w pracy
Na kolejny dzień po zabiegu można wrócić do pracy. W dzień zabiegu nie zaleca się wysiłku fizycznego ani żadnych precyzyjnych prac.

 

Czas trwania zabiegu: 15 minut wraz ze znieczuleniem
Ilość zabiegów: Z reguły należy powtórzyć zabieg 2-4-krotnie, średnio co 2 tygodnie
Rodzaj znieczulenia: miejscowe powierzchowne lignokainą w aerozolu
Wymagane badania: badania laboratoryjne nie wymagane;   konieczne wcześniejsze badanie laryngologiczne
Dodatkowe informacje zalecane  zastosowanie 1-2 tabl. Paracetamolu lub Ibuprofenu na godzinę przed zabiegiem
Czas pobytu w klinice: bez pobytu
Przeciwwskazania do zabiegu: ostre infekcje górnych dróg oddechowych, opryszczka, ciąża, duże skrzywienie przegrody, wiek poniżej 14 lat

SPECJALISTA LARYNGOLOG:

dr n. med. Agnieszka Jabłonka-Strom
dr n. med. Agnieszka Jabłonka-Strom